U16 Black varmisti sarjapaikan ikäluokkansa Mestiksessä
Hamina-Kotka Kiekkojuniorit ryJulkaistu: 06.11.2023 23.55

U16 Black varmisti sarjapaikan ikäluokkansa Mestiksessä

U16-ikäluokan karsintasarjat ratkesivat kuluneena viikonloppuna (4.–5.11.) pääosin kaikilla sarjatasoilla. SM-sarjassa lohkojensa viimeisiä sijoituksia pitävät ottelevat vielä tulevana viikonloppuna keskenään siitä, kumpi jatkaa Mestiksessä ja kumpi Suomi-sarjan puolella.

HKKJ U16 Black ”sementoi” tilanteen virallisesta sarjapaikasta jo viikko sitten Turussa, mutta uutisoinnissa odoteltiin tarkoituksella sarjan viimeisiin peleihin asti. Viikonlopun pelien saldona, osittain vajaalukuisella joukkueella, olivat lauantailta voitto sekä sunnuntaina todella kovan taistelun jälkeen lopputulemana tullut häviö, jotka eivät siis enää vaikuttaneet sarjapaikkaan.

Jatkossa on halleissamme tiedossa erittäin vauhdikasta ja karsintasarjaa huomattavasti tiukempaa kiekkoilua. Seuratkaa muun muassa joukkueemme kotisivuilta uutisointia tulevista otteluista.

Tervetuloa kaikille katsomaan sekä kannustamaan kotipeleihin oman seuramme kovinta sarjatasoa pelaavaa juniorijoukkuetta!

Terv. U16 Black ”koko tiimi”

ps. Muistakaa ottaa seurantaan mm. joukkueen Instagram-tili, jossa rikkoutuu kohta 1000 seuraajan rajapyykki!

HKKJ Hockey together since 2023

Hamina-Kotka Kiekkojuniorit ry